ZORLU MEKANİK A.Ş 7 / 24 BİZE ULAŞABİLİRSİNİZ : 0212 664 68 45

Yeşiltepe Mahallesi, 57/ 1 sokak No 31 B / , Zeytinburnu, İstanbul 34025, TRY

açık alan soğutma sistemleri 0 212 664 68 45

ZORLU MEKANİK SİSTEMLER

Açık alan serinletme sistemleri

Açık hava kliması

Açık alan serinletme ve soğutma sistemleri

Açık alan serinletme

  Açık alan serinletme , açık hava kliması, hava soğutma sistemleri sıcak yaz mevsiminde insanları serinletmek ortamı soğutmak ve uygulanan mekana sinek ve kanatlıların girmesini engellemek için kullanılan sistemdir.Genel olarak çalışma şekli şöyledir.Şebeke suyu mekanik filtreden geçirilerek içindeki tortu ve kireç temizlenir.Temizlenen su açık alan serinletme pompasına iletilir.Pompa şebekeden almış olduğu suyu 70 / 100 bar arasına çıkartarak püskürtücülere gönderirir.Basınçlı su püskürtücü ağızlaradan çıkarken 0.15 mikrona bölünür.Vantilatörler püskürtücülerden çıkan suyu ortama dağıtır.

Açık alan serinletme sistemi sırasıyla filtre,bağlantı hortumu,yüksek basınç pompası,polyamid boru,püskürtücü nozul,boru kelepçesi ve vantilatörlerin bütünüdür.Fakat bu ürünlerin tamamı orijinal olmalıdır.Yan sanayi ürünler sisteme entegre edildiği takdirde arıza,ıslatma ve damlatma sorunu ile karşı karşıya kalabilirsiniz.Gerçekten serinleten ve damlatmayan ürünleri bulmak için tüm firmalardan teklif alabilirsiniz.Fiyat karşılaştırması yaparken mutlak suretle  kullanmış oldukları ürünlerin markasını göz ardı etmeyiniz.Düşük maliyetli ürünlerden uzak durun.Neden mi? size açık alan serinletme sistemi adı altında manav reyonu sisleme veya mantarhane nemlendirmede kullanılan ürünleri satabilirler.Bu ürünler alçak basınç ile çalışır.Bu yüzden maliyetleri düşüktür. Pompanın içinde oto yıkamada kullanılan parçalar vardır.Bahçenizi serinletmez yıkar.

Açık alan serinletme sistemi alırken dikkat edilmesi gereken husular

Genel olarak Sistem alacak müşterilerden gelen sorular

1. Uygulanacak alana bu sistem uygun mu? 

2. Mekan için vantilatör sayısı ve nozul hesaplaması.

3. Satıcı firma garanti belgesi veriyor mu?

4. Firma nın servis hızı.

5. Ürünlerin yeterliliği.

6. Ortamı ne derece serinletir.

7. Ortamdaki insanları rahatsız eder mi?

8. Sistem neden bu kadar pahalı?

Cevaplar

1.Açık alan serinletme sistemi uygulanacak alanda açılır kapanır tente,veranda,çadır v.s var ise tavan yüksekliği minimum 2.50 cm olmalıdır.Bu yükseklik olmayan mekanlarda takılan vantilatörler

İnsanlara doğrudan üfleme yapacağından dolayı rahatsız eder.Sistem takılacak alanda mutlaka hava sirkülasyonu olmalıdır.Aksi takdirde ortamdaki nem oranı yükselir.Buna bağlı olarak camlarda buğulanma görülür.  

2.Uygulanacak mekana göre vantilatör sayısı ve nozul hesaplaması iyi yapılmalıdır.Ortalama olarak 20 m2 alan için 1 adet vantilatör önerilir.Bazı firmalar size ürün satmak için mekanınızı vantilatör bahçesine çevirebilir.Bu hesaplama önemlidir.Çünkü daha fazla ücret ödeyerek sistemden verim alamazsınız.

3.Satıcı firmalar genellikle fatura almadığınız için garanti belgesi vermez.Ürünlerde arıza olması durumunda elinizde belge olmadığı için satıcının insafına kalırsınız.

4.Firmaların servis hızı iş yoğunluğa göre değişiklik gösterir.Açık Alan Serinletme sistemi montajı yapan firmalar genellikle arıza işlerini ikinci plana atabiliyor.Bu konuda önemli çünkü sezonun ortasında arıza verebilecek ürünlerin tamiri firma kapasitesine göre zaman alır.Sistemi kullanamadan kış geri gelebilir.

5.Kullanılacak ürünler kesinlikle orijinal olmalıdır.Orjinal ürünlerin tamamı ithaldir.Piyasada bulunan bazı firmalardan şunları duyabilirsiniz; Biz ürettik yerli üretim,ilk yapan biziz,bizim icadımız bu gibi sözlere itibar etmeyiniz.Türkiye ye ilk olarak bu sistemi getiren megadır.Piyasadaki en kaliteli ürünleri buradan temin edebilirsiniz.

6.Uygulanan ortamdaki sıcaklığı 10 – 12 derece arasında düşürür.Açık alan serinletme sistemi adında anlaşılacağı gibi serinletme sistemidir.Mekanı klima gibi kapalı devre çalışmadığından dolayı uygulanan alanı buzhaneye çevirmez.

7.Hesaplanması iyi yapılmış açık alan serinletme sistemi kesinlikle ıslatma ve damlatmaz.İnsanları sulamaz.Sadece serinlik hissi verir.Hesaplaması iyi yapılmamış veya yan sanayi ürünler ise insanları ve mekanı ıslatır 10 dakika çalıştıktan sonra paspas ile su çekebilirsiniz.

8.Orjinal açık alan serinletme sisteminde kullanılan ürünler detaylıdır.(Elektrik motoru,yüksek basınç pompası,prostat,otomatik tahliye,yüksek gerilim koruma,alçak gerilim koruma,otomat,basınç şalteri,zamanlayıcı,yüksek ve alçak su basıncı koruma devresi v.s) Sadece yüksek basınç pompasının içinde 20 ila 30 parça mevcuttur.Yan sanayi ürünlerde ise sadece motor ve elektrik bağlantısı vardır. Orjinal ürünler ile yan sanayi ürünlerin su tüketimi yarıyarı yadır.

Sistemin enerji tüketimi

  Açık alan serinletme sistemleri 4 adet vantilatör kullanıldığı taktirde yaklaşık olarak 1 dakikada 1.1 litre su tüketir.Bu değer kullanılan alanın genişliğine ve vantilatör sayısına göre değişiklik gösterir.Yüksek basınç pompasında bulunan zamanlayıcı özelliği ile su tüketimi minimuma indirilebilir.Püskürtücü ağızların kalitesi su tüketiminde önemli rol oynar.püskürtücülerin delik çapları ne kadar büyük olursa o delikten çıkacak su miktarı bir o kadar fazla olur.Elektrik kullanımında bütün sistemler aynı enerjiyi kullanır.

Kullanım alanları

 Cafe,restaurant,bar,Açık alış veriş alanları,Koku giderimi,Soğuk hava depoları,Kondersar soğutma sistemleri,Ortam parfümlendirme,sistemleri,Meyve,ve sebze reyonları sisleme,Balık reyonları, sisleme,Toz bastırma,Atık su ve arıtma,tesisleri,Dezenfekte sistemleri,Sera içi nemlendirme,Antreman, sahalarını serinletme Koku giderimi,Soğuk hava depoları,Kondersar soğutma,sistemleri,Meyve ve sebze reyonları sisleme,Balık reyonları sisleme,Toz bastırma,Atık su ve arıtma tesisleri,Dezenfekte sistemleri,Sera nemlendirme Antreman sahalarını serinletme Matbaa ve kağıt sektöründe nemlendirme açık alan serinletme, ve yarı açık alan serinletme de kullanılır. 

Açık alan serinletme sisteminde kullanılan yüksek basınç pompa özellikleri

  · Pompaya su gelmediği takdirde çalışmayı durdurarak kendini korumaya alır. (prostat)

· Pompaya yüksek basınç su basıncı geldiği takdirde kendini korumaya alır.(prostat)

· Pompaya yüksek voltaj geldiği takdirde kendini korumaya alır.(basınç şalteri)

· Pompaya alçak voltaj geldiği takdirde kendini korumaya alır.(basınç şalteri)

· Pompayı istediğiniz zaman diliminde ayrıca dakika ve saniyelik olarakda çalıştırabilirsiniz.(zamanlayıcı)

· Sisteminin ortama damlatma yapmaması için pompalarda otomatik tahliye özelliği vardır.(drain)

· Pompa modellerinin tamamında elektrik kaçakları için otomat bulunur.Sonuç olarak su ve elektrik aynı kutuda buluşuyor.Sistem ve insanların güvenliği bu açıdan çok önemli.

· Pompalar silindir lidir.Kendini soğutma özelliğine sahiptir.

· Yukarıda yazılı özellikler orijinal sistem pompalar için geçerlidir.Yan sanayi ürünlerde sadece su moturu vardır.

Açık alan serinletme sistem detayları

buharlı serinletme

Açık alan serinletme sisteminde kullanılan polyamid boru özellikleri

  · Asla patlamaz,çatlamaz ve mekanınızı su basmaz.

· Hafiftir ve istenildiği gibi şekil alır.

· Rengi siyahtır mekana göre istenilgiği taktirde boyanabilir

Açık alan serinletme sisteminde kullanılan püskürtücü (nozul özellikleri)

  · Nozullar 0.15 /0.20 /0.30/0.40/0.50 mikron olarak adlandırılır.

· Nozullar antidirip özelliğine sahiptir.Su akışı kesildiğinde Sistem ıslatma ve damlatma yapmaz.

· Değişimi oldukça basittir.El ile takılır ve sökülür. 

Açık alan serinletme sisteminde kullanılan vantilatör özellikleri

  · Buharlı serinletme Vantilatörlerin vermiş olduğu serinliği 4 metreden hissedebilirsiniz.

· Kaçak akıma karşı korumalıdır.

· Dış alanda kullanıldığından dolayı su geçirmez.

· Ortalama saatte 19000 m3 üfleme debisine sahiptir.

· Uzaktan kumanda özelliği sayesinde insanaları rahatsız etmeden açıp kapatabilirsiniz.

· Timer özelliği bulunur.Saat ve dakika olarak da ayarlanabilir.

Sistem nasıl kurulur?

  Açık alan serinletme sisteminde bulunan yüksek basınç pompasının kurulacağı alan belirlenir.Pompanın kurulacağı alanda mutlaka şebeke suyu elektrik prizi ve atık su gideri olmalıdır.Cafelerde lavabo altı wc alanı gibi kör noktalar kullanılır.Şebeke hattına vana takılır.Vanadan gelen hortum yüksek basınç pompasının su girişine bağlanır.Pompanın su çıkışından polyamid boru takılarak vantilatör üzerinde bulunan nozullara su hattı çekilir.Ayrıca pompa üzerindeki tahliye hortumu atık su giderine takılır.Geriye pompanın fişini takıp düğmesine basmak kalır. 

Açık alan serinletme, açık hava kliması, hava soğutma sistemleri kurulum süresi ortalama 3 ila 5 saat arasında sürmektedir.

açık alan serinletme

cafe soğutma sistemleri,cafe serinletme sistemleri,açık alan serinletme sistemleri,sulu sistem vantilatör sulu vantilatör,soğuk su püskürtmeli vantilatör burada ilginize çekecek ürün ve bilgiler var.Sormak istedikleriniz olabilir.Bizimle iletişime geçebilirsiniz.